Makinenizi 6 aydan fazla zamandır mı kullanıyorsunuz?

6 ay çalışmış makinelerde deterjan çekmecesi ve kazan içinde biriken kir/bakterileri temizlemek gerekebilir.

Bunun için en az 60 °C’de deterjanlı, çamaşırsız yıkama yapılmalı ve deterjan çekmecesini temizlemeli.

Bu sayede makine içinde birikmiş olabilecek kirlerin yıkamaya etkisi azaltılır.

Deterjan Çekmecesinin Temizliği:

Makinenizin ön tarafındaki çekmeceyi çekin. İçerisine yumuşatıcı koyulan renkli parçanın yerine doğru takılıp takılmadığını kontrol edin. Deterjan çekmecesini yerinden çıkarmak için yumuşatıcı koyulan renkli parçaya üstten bastırıp kendinize doğru çekin.

Çekmeceyi ve çıkardığınız yeri kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla ılık suyun altında temizleyin. Çekmece kuruduktan sonra tekrar yerine takıp kullanabilirsiniz.

Ön kapak Lastik temizliği:

Makinenin yıkama kapağını açtığınızda kapağın iç kısmında gri bir lastik bulunur. Bu lastiği ve arasındaki delikleri temiz bir bez ile düzenli olarak temizleyin.

Kazan Temizliği:

Makinenin daha verimli kullanılabilmesi için 2 ayda bir düzenli olarak yüksek sıcaklıkta ve çamaşır koymadan bir yıkama işlemi yapılmalıdır. Bu işleme “kazan temizleme” adı verilir. Yapacağınız bu boş yıkama işlemi, kazan içindeki kir ve bakterilerin yok edilmesini sağlar. Bunun için öncelikle yetkili servisten kazan temizleyicisi temin etmeniz gerekir. Eğer temizleme maddesi yok ise çamaşır makineleri için uygun olan kireç önleyici de kullanabilirsiniz.

Makinenizde “Kazan Temizleme Programı” varsa öncelikle makinenizin içerisine çamaşır koymadan kapağını kapatın. Ön yüzeyinde bulunan deterjan çekmecesini açın. II no’lu deterjan gözüne 1 çay bardağı toz kireç önleyici ya da servisten temin ettiğiniz temizleme deterjanını koyun. Ardından kazan temizleme programını seçin ve programı başlatın. Program bittikten sonra kazan içerisini temiz ve kuru bir bezle silin.

 

Bir cevap yazın