Kurumsal Hedefler ve NPS İlişkisi

Fanatizm sadece futbol aleminin tekelinde değildir. Firmanıza Bağlı Fanatik Müşteri Yaratmak İstiyor musunuz?

“O zaman işe müşterilerinize NPS® yaparak başlayın.”

Şirketlerin kendilerine bağlı fanatik müşteri yaratma ve sadakatlarını tek bir soruda anlayabilmek için mutlaka NPS® Müşteri Memnuniyet Sistematiğini kullanmaları gereklidir.

Bu sayede;

»Müşteri iletişimini ve hizmetini , müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin ötesine taşımak,

»Müşteri hizmetlerinde fark yaratmak,

»Müşteri memnuniyetini ve sadakatını arttırmak

gibi kurumsal hedefleri gerçekleştirebilmenin adımları da atılmış oluyor.

Fanatik müşteri neden bu kadar önemli?

Çünkü;

»Ürün ve hizmetlerinizi daha fazla ve düzenli satın alıyor

»Firma ile ilgili geribildirim veriyor

»Ürün ve hizmetlerinizi diğerlerine şiddetle tavsiye ediyor

Bu yaklaşımların firmaların daha fazla büyüyebilmesi için son derece önemli olduğunu unutmamak gerekir.

NPS® metodolojisinin yaratıcısı Bain&Company’ye göre, NPS® sonuçlarında üst sıralarda olan şirketler rakiplerinin neredeyse 2 katından daha hızlı bir büyüme gösteriyor. Bunun ana nedeni ise tüm destekleyenlerin marka elçisi davranışı sergilemesi.

Gerçek anlamda müşteri sesinin doğrudan alınarak ürün, hizmet ve süreçlere etkin ve hızlı bir şekilde yansıtılması NPS®’in en önemli katkılarındandır.

Bu da süreç ve iş yapış modellerinin organizasyonun kendi doğruları yerine müşterilerin düşüncelerine göre tasarlanmasına olanak sağlar.

Bütün bu artı değerleri yakalayabilmek için yapılacak tek şey bir soru hazırlamak üstelik hesaplanması ve sonuçlarının analiz edilmesi de oldukça kolay. NPS® anketinizi birkaç dakika içinde tasarlayıp hızlıca müşterilerinize gönderebilirsiniz.

Geleneksel memnuniyet anketlerinde soru sayısının fazla olması, zamanı kıymetli müşterilerin katılmama ya da yanlış sonuçlara yönlendirecek şekilde anketlere hızlı ve hatalı yanıt vermeye başladıklarını ortaya koyduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle digibilgi olarak müşteri memnuniyeti ölçümünde, dünyada (Apple, sony, Xerox, IBM, Samsung v.b.) ve ülkemizde (Arçelik, Beko, Grundig, Vestel, Turkcell, İş Bankası, Doğuş Otomotiv, Allianz v.b.) büyük firmalar tarafından da tercih edilen ve oldukça yaygın olan Net Promoter Score (NPS®) sistematiğini kullanmanızı öneriyoruz.

Unutmayın!

“Fanatizm sadece futbol aleminin tekelinde değildir.”

Saygı ve sevgiyle kalın

NPS®, Net Promoter® ve Net Promoter® Puanı Satmetrix Systems, Inc., Bain & Company ve Fred Reichheld’e ait tescilli ticari markalardır.

 
digibilgi

Yazar: digibilgi

digibilgi yönetim takımının bir üyesi

Bir cevap yazın